78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 5. 8. 2007
Re: Proč zužujeme včelstva?

Jsem nenavázal na vlákno diskuze. Tak ještě jednou. ...

M. Václavek RACIONALIZACI ZDAR!!!

>Na závěr věta J. Boháče: ,, Dejte včelám větší volnost, oni se Vám odvděčí vyšším výnosem! ,,
Platí: 2x silnější včelstvo nemá spotřebu více jak 1,5x vyšší a dává více jak 2x vyšší medný výnos, přitom spotřeba času na provoz tohoto včelstva není určitě vyšší než spotřeba času na dvě 2x slabší včelstva ( vše za předpokladu, že se včelstvo nedostane do rojové nálady ). <

....

Jestlipak víte co racionalizace znamená v praxi včelaře, který se svým chovem živí? Tam je racionalizace mnohdy propracována tak, že by jste žasnul jak to někdo může zvládat a přitom mít osvojeny napohled náročné postupy. (prý zastaralé a zbytečné)

K větám p. Boháče. Rojovka je včelstvům daná.
Silnější a k síle vyhecované včelstvo v podletí se Vám z 95% po rozvoji najaře vyrojí ihned nebo po ochlazení i v té největší snůšce. Tz. že je možné, že z 30 včelstev máte během "pár hodin" cca 27 v rojovce. Co s tím, když se to u takových silných včelstev stane?? A představte si, že těch včelstev máte i desetkrát nebo i víc než desetkrát více jako ošetřovatel!

A hlavně mi neříkejte, že se včela na vrcholu rozvoje nerojí nebo má všech těch kupříkladu 30 včelstev vynikající nerojivé geny. (viděl jsem rojení i v nejvyšších chovech s pouze inseminovaným materiálem)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24138


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
M. Václavek (213.29.160.5) --- 5. 8. 2007
Re: Proč zužujeme včelstva?

Zdravím přátele včel!
Racionální včelaření je relativní pojem. Pro malovčelaře je důležitý medný výnos než produktivita práce, u velkovčelařů je to naopak.
Zdolávání rojové nálady.......... je hlavní příčina odmítání včelaření s velmi-silnými včelstvy. Jak řekl Bretschko: ,, Na co míti v úle 80 000 včel, když jenom 5 000 včel lítá za snůškou! ,, To je situace velmi-silného včelstva, které má rojovou náladu. Většina včelařů si z rojovou náladou neumí poradit a to zvláště u velmi-silného včelstva. Je potřeba eliminovat rojovou náladu po celé produkční období způsobem integrovaným s provozní metodikou včelstev.
Letos jsem vypracoval metodiku včelaření s velmi-silnými včelstvy v nízkonástavkových úlech, kterou budu v následujících letech ověřovat a vylepšovat.
Líbí se mi na ni poměrně nízká spotřeba na manipulaci s jedním včelstvem ( 2-3 hodiny za celý rok, mimo léčení a chov matek ). Předpokládám zpravidla nulový výskyt rojových nálad za předpokladu dodržení potřebných zásahů v daném čase v závislosti na síle včelstva a počasí.
Princip je následující:
Po celý rok mají včelstva nadbytek prostoru, nedopustím tísnění včel, ve včelstvech nedopustím existenci matky starší 2 let, od začátku produkčního období provádím rozvolňování plodiště o celý nástavek v 4 týdenním intervalu až do začátku podletí, nedopustím úplné naplnění medníku, pod včelstvem nechávám po celý rok jeden až dva nástavky souší, od vrcholu do rozkvětu lípy malolisté ( srdčité ) udržuji včelstva v rozvojové fáze ( 4 týdny před vrcholem síly ) pravidelným odběrem oddělku cca 10 000 buněk zavíčkovaného plodu ve 4 týdenním intervalu ( plod použiji k posilnění stávajících oddělků, pokud-li oddělky jsou na vrcholu síly ( 80 000 včel ) plod likviduji ).
Pokud-li chcete popíšu metodiku podrobněji.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24143


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Leoš (213.19.51.58) --- 5. 8. 2007
Re: Proč zužujeme včelstva?

Na závěr věta J. Boháče: ,, Dejte včelám větší volnost, oni se Vám odvděčí vyšším výnosem! ,,
Platí: 2x silnější včelstvo nemá spotřebu více jak 1,5x vyšší a dává více jak 2x vyšší medný výnos, přitom spotřeba času na provoz tohoto včelstva není určitě vyšší než spotřeba času na dvě 2x slabší včelstva ( vše za předpokladu, že se včelstvo nedostane do rojové nálady ). <
.....................

Tuto myšlenku jsem si ověřoval v době, kdy jsem měl 70 včelstev - zavedla mě do horoucích pekel. Silná včelstva se v drtivé většině vyrojila, přes všechna protirojová opatření. Dospěl jsem k názoru, že pokud se chce někdo podobnými radami řídit, baví ho šplhat po do nebe sahajících nástavcích, ať tak činí. Ale pochybuji, že to bude zvládat u více než pár včelstev.
Navíc celé výše uvedené tvrzení p. Boháče se mi v praxi ověřilo jako nesmysl. 2 středně silná včelstva zaberou v součtu podstatně méně času, než jedno super silné a navíc ekonomický efekt je u nich výraznější.

Podle mého názoru by ve větších chovech ( 200 a více včelstev)ani nebylo účelné takto silná včelstva chovat.

A na závěr, rada p. Turčániho ohledně dvouprostorových úlů není vůbec k zahození. Dnes už mám podstatně méně včelstev a tím pádem více času na jejich ošetřování, a musím říci, že ve dvouprostorovém (nástavkovém) úlu jsou výnosy velice zajímavé.

Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24148


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
M. Václavek (213.29.160.5) --- 6. 8. 2007
Re: Proč zužujeme včelstva?

Vše je jen o zvládnutí rojové nálady. Jakmile rojová nálada začne, je už pozdě. Dochází ke snížení výnosu.
Do mé nové provozní metody jsem zakomponoval několik protirojových zásahů, přitom spotřeba díky práci převážně s celými nástavky není vysoká.
Ten kdo neumí zvládnout rojovou náladu, tomu se nevyplatí chovat velmi-silná včelstva.
Boháčova věta platí jen pro případ nevzniknutí rojové nálady, ale věta Bretschkova.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24161


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu